Sta manga befinner sig otrohet det varsta saso kanske. Andock det kan ocksa…

Sta manga befinner sig otrohet det varsta saso kanske. Andock det kan ocksa…

greppa forhallandet positiv sam finnas till inledningsvis kungen nagot nytt, avse Esther Perel, expert och varldsstjarna inom relationer.

Att erhalla vara medveten om att ens medspelare varit otrogen kan kannas som det ultimata forraderiet, nagot sasom ruckar bota ens sjalvbild.

Pro nago otrohet ar plagsa

– forsavitt din partner varit otrogen medfor det icke enbart att han alternativ hon rentav varit fortrolig tillsamman nagon annan. Det medfo samt att n borjar betvivl dina egna minnen och att ni upplever att du blir berovad din originell sam eder gemensamma anekdot, uppg Esther Perel, belgisk psykoterapeut tillsamman specialitet gallande relationer samt nyttig inom New York.

Fortsatt postum syn. Inom sitt kneg tillsamman parterapi age Esther Perel mott otaliga sasom efter en otrohet kanner sig grundligt sarade sjalvklar, skad aven lurade villig avta egna upplevelser.

Pro nog befinner sig det just det har, att dom minnen ni ager sammanlagt blir ifragasatta nar det uppdagas att din kompanjon varit otrogen. Var det absolut odla att han alternativ hon hade dit fornimmelse utav lycka villig saken dar darbort semestern sta fem ar inom kort? Det sasom du tolkade som ett skont hagkoms, nar er skrattade sa att det kandes hjartlig ino bot ­kroppen, vart det egentligen bara ni sasom varenda frejdig? Din medspelare varenda nog framfor hos sin flamma alternativt alskarinna i ­tankarna?

– Nar nagon otrohet uppdagas vands idelige alltsammans opp samt ned. Ni borjar ifragasatta dig allena och din sjalvkansla raseras, anser Esther Perel.

Amnet befinner si mer tillampli annu nagonsin, menar hon. Vi ar inom nago epok darbort manga brist forebilder fran lyckliga relationer, dar vi lever allt langre sallskap, darbort var observan blir alltsammans mer kluven och darborta det stalls hogre krav annu nagonsin gallande oss och var forhallande. Samt defini­tionen fran otrohet skiftnin.

Hon ager blivit nagot av en guru i omradet sam ager skrivit boken Karlekskris

– Det saso befinner sig otrohet sta ett indivi befinner si inte otrohet forut nagon annan. En person eventuellt definierar otrohet sasom frasch och ros ligga makedonska heta kvinnor med, ett annan kan bestamma syn saso kanslosamma och djupa konversera gallande tu kar nave samt ytterligare nagon definierar porrsurfande inom ensamhet saso otrohet, anser Esther Perel.

Skada det promenerar att ga vidar saso par postumt en otrohet. Det beror naturligtvis gallande mirakel vilka forhallanden sasom otroheten age intraffat, men igenom span gemensamt arbete befinner si sannolikheten bamse att herre kan befria forhallandet.

– Visst, det kraver mod. Sam ehuru alltsamman ej promenerar att forlata, kanske kar kan leva fortsattningsvis tillsamman vissa saker likval, kommenterar Esther Perel.

Hennes erfarenhet befinner si att meda som somlig hande tar icke levande gallande nago relation, kan andra riktig kan ge relationen en nytandning.

– Om saken dar saso varit otrogen forminskar, alternativt till och tillsamman fornekar det som intraffat, ar det marigt att dyka up positiv. Andock om saken dar som varit otrogen istallet tar villi sig skulden, ar klar med att hon alternativt han har gjort felaktigt, da okar chansen for forhallandet att kurera, uppge Esther Perel.

Aggressio, bedrovelse sam missmod befinner si naturliga emotioner i otrohetens rals. Misstro, bekymmer med fortrostan, oformaga att fortroende gallande sin medspelare likaledes. For den skull befinner si det angelaget att saken da sasom varit otrogen verkligen visar att han ­eller hon vill hejd kvar ino forhallandet.

– Det racker ick att saken dar som varit otrogen sager “jag lovar att icke revidera det”. Han ­eller hon tvungen framfora ino dokument att han alternativt hon kommer att hejda, vill stanna sam sannerligen bryr sig om partnern sam forhallandet.

Saken da n litade gallande allra mest, saken da saso evig skulle sta dar samman din blad, inneha svikit dig sam inneha varit intim tillsamman en annan. Molnfritt att det astadkomme smart.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *