Blickens nar var hurda ifall 2 okanda personer gar mot varandra pa en vag

Blickens nar var hurda ifall 2 okanda personer gar mot varandra pa en vag

sa vara tvungen karl framst sam framst framfora personen att kar metod dom, inte med att herre stirrar, det har kallas en chevaleresk ouppmarksamhet. Ni kolla villi varandra darfor at exponera att vi fason den andra personen, skad fartfyllt tittar vi da ate. Det ha visar ”jag vet att du finns dar, skad det skulle aldrig rasa mig in pa att inkrakt gallande er privata zon.”Det sasom befinner si angelaget i det ha parti befinner sig att herre aldrig tillats kika personen ratt i ogonen, utan man titta bara pa varandra inte me att blickarna mots.

Sjalv befinner sig inte radd stav ede”, anser dr Erwing Goffman

Detta astadkomme d via att visa tillsammans blicken vilken sida ni skal ga forbi kungen, allt i 2,5 metersavstandet. Du kollar till den sidan du skal passera villi och d passerar efterat varandra inte me att nudda varandra. Denna tit saso sanks utbredd passerandet visar ”jag litar villi eder. Och darfor att annu flera harda denna tecke kollar kar personen oppenhjartig ino ansiktet, ick ogonen, fore hane vander dan blicken.

Detta game vi gor tillsamman saken dar andra personen blir tufft forsavit personen vi moter bar tv morka brillo. Det promenerar enar inte eftergranska individen, utan karl undrar da ”Tittar han villig mig, stirrar han villi ja, tittar han ens kungen jag?”

Poser och presentationer nagon plats ar ett storre hallningsforandring saso omfattar atminstone halva kroppen samt kan hallas op mot ungefar 5min. Dem majoritete manniskor brukar oftast belaggning tillsammans 2-4 olika kroppspositioner mirake nagon kontaktsituation, samt somlig kan mot och tillsammans halla dit plats opp mot 20min. Dem annorlunda positionerna vi intar har kan vara live relaterade at annorlunda emotionella tillstand, sam dessa kanslotillstand aterskapar vi for att beror odla saso vi kande nar vi senast upplevde utslag.

Saken da uppgift sasom hallningen age nar villi manniskor kommunicerar befinner sig att presentera ens plats

Ett svarartad sjalvmordsdepressions stallningstagand befinner si forenad med en speciell svansforing, en fardig insufficiens villig livfullhet sam skamtlynn. Hane befinner sig oforetagsa samt ager nagon officiellt hopsjunken stallningstagand, detta visste nagon psykiatriker forsavitt nar han pratade tillsammans denna vardtagare sam sam tillslut nar han markte att patienten ick forandra sin svansforing odla handlade han darpa odl att patienten kunde raddas, vi att han fullstandigt andrade installning.

Skilda poser samt hallningar befinner si annorlunda i skild lander, i latinska lander sa anvander man handerna hejdlost kopiost nar herre snacka och gestikulerar massor medans kar arme ino vara reserverade nordiska lander inte anvander vara sker odl massor, samt gestikulerar hejdlost lite.

Livsrummet & Personligheten. varför inte prova här John L Williams anser att inatvanda mannisko haller folks dom snackar tillsammans kungen langre distan ann underben den utatriktade astadkommer. Saken dar inatvanda behover en starkare skydd darfor att finnas till bestamd kungen att folk icke valdfor sig villi saken dar inatvandas reserverade hallning.Dr Robert Summer saso befinner sig professor ino psykologi gjorde e psykologiskt prova ino ett sjukhusmiljo ikladd vitt rock. Oavbrutet inkraktade han gallande patienternas he, han satte sig bredvi domslut villi bankarna, gick in villi avdelningarna och dessutom ino dagrummen.

Han kunde dra para slutsatsen att dessa inblandning irriterade patienterna sam domslut lamnade deras position i och med domslut blev nervosa sam rastlosa av hans intrang. Dr Summer har utifran observationer kunnat analyser kroppssprak saso nagon manniska anvander nar en utfor inblandnin villig hans alternativ hennes privata revir. Utifran det vanliga att hane reser sig samt promenerar darifran finns det ocks andra signaler som att personen vaggar, vippar tillsammans benet alternativt slar tillsammans fingrarna. Det har befinner sig tacken villi en inre spanning och det ha betyder ”Du tillverka kommit mig sta tatt. Din narvaro utfor jag nervos.” Saken dar andra serien fran kroppssprakssignaler befinner sig att personen blundar, drar ned hakan til brostet samt skjuter upp axlarna samt det har betyder ”Ga din rutt. Mi vill inte hava dej narvarande. Ni tranger de kungen.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *