Flertal fragar samt om Tinder Gold ar vart en extra utgift pa fem dollar per manad

Flertal fragar samt om Tinder Gold ar vart en extra utgift pa fem dollar per manad

Svaret beror gallande hur du anvander Tinder. For dig som uppskattar formagan att mota goda hanar och kvinnor kvar internet ar Tinder Gold en av de basta funktionerna som introduceras i en datingapp. Pro dem som gillar sjalva passeringsprocessen och overvager utsikterna, inneha den formagan att verkligen fordroja tiden du spenderar gallande att utbyta och forstora den epok du kan spendera kungen att pladdra ifall mojliga matcher.

Ar det relevant?

En nodvandig undra ar: spelar det nagon roll pro andra konsument om du anvander Tinder Gold eller inte? Realitet ar att det varierar fran person till person och hur sa den personen letar efter och va du sager att du letar efter. Sa det beror i princip gallande dig. Visa oss titta pa detta narmare.

Sang oss saga att du anger att du letar efter en langsiktig relation. Och kanske ar du i teorin, men i praktiken ar du en idiot som samlar matcher och moter flertal av dem varje vecka. Du nog inte har ett allvarligare proportion an en upprepad tillslutning kungen manader. Som ett resultat kommer andra pa Tinder att anta att du ar arme for skojs skull, ej forut nagot allvarligt. Vi ar ej har for att evaluera dig forut detta, men det ar ett bevisat sak att det du sager och va du utfor ar viktigt forut andra folk … speciellt i dejtingpoolen.

Folk som anvander Tinder Plus och Tinder Gold brukar vara manniskor som lagger jatte- handlingskraft i sitt leva pa Tinder. De traffar kopiost eller forsoker. Sa om du gar in i en hel segment men inneha en fasad som inte ar det, kan lata manniskor ta reda pa att du inneha Tinder Plus eller Tinder Gold kan behova en aning klarlaggande. Ifall du forsoker dolja anvandningen av premiumtjanster plikt du foreta manga prylar:

  • Anvand inte funktionen for alders- / doljplatser
  • Anvand ej Pass-funktionen hela tiden pro att byta din lage och ansluta till personer utanfor staden, savida du ej sannerligen garde dit
  • Chatta inte med dina spel om alla Superlikes som du har distribuerat eller all toppvalen du har traffat

Tinder Golds smutsiga lilla hemlighet

Arme ar en hemlighet om Tinder som ringa manniskor kanner till, och en sadan ganska fordubblar funktionaliteten i Tinder Golds Like You-funktion:

Ifall nagon redan har passerat dig visas den overst upp i din stack (eller eftertradande). Det stammer, varje stig du loggar in pa Tinder, om nagon redan inneha svavat direkt kungen dig, kommer det att visas overst upp kungen din lista. Detta betyder ej alltid att alla langst upp i din stack inneha flyttat at hoger; det kan aga rum att ingen har gjort det. Men du kan lite flertal fordelar fran funktionen Likes som du tycker om med Tinder Gold, vilket ger indonesiska vackra kvinnor de forsta profilerna en extra beaktande, alldenstund de nog redan har valt dig. Om du sveper at hoger kungen en fran dem och matchar omedelbart, vet du att de redan har dragit hoger mot dig.

(ifall du kopte Tinder Gold och konstaterade att du ej langre vill ha det, las den arme artikeln ifall hur du avbryter ditt Tinder Gold-prenumeration.)

Vi skulle vilja hora dina erfarenheter av Tinder, bra och kasst, ocksa tips eller tekniker du maste foradla din upplevelse i appen. Skilja dem med oss ??i kommentarsavsnittet!

Detta utesluter dock inte att nagon far reda kungen att du har Tinder Gold (eller atminstone Tinder Plus) pa indirekt satt. Om du till exempel anvander Passport och hamnar med nagon fran en annan stan, och sedan upptacker de, under ett snack med dig, att du ej ar i deras riktnummer, kommer de att veta att du tvungen ha ett pass och saledes ar minst en medlem av Tinder Plus (eller minst ofta, utmarkt pa att gestalta). Ifall nagon matchar dig och din alder inte visas i appen vet de att du tvungen ha atminstone Tinder Plus. Pa likadan fason kan Tinder Plus-prenumeranter dolja stracka fran andra anvandare. Darfor, ifall avstandet inte visas, kommer du att vara medveten om att personen ar minst en Plus-abonnent. Sa du tvungen besta forsiktig nar du anvander funktionerna i Tinder Gold ifall du faktiskt inte vill att folk amna kanna till att du anvander det.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *