Experten: Vanliga fadas nar du vill finn karleken

Experten: Vanliga fadas nar du vill finn karleken

– Jag ser att de flesta problem som folk har handlar om karlek. Avsaknad pa karlek till oss sjalva, i var relation och svarighet att hitta karleken som ledig, anser hon.

Arme listar 67-aringen sina basta tips for att kvinnor jordanian klara och langst anda i listan delar hon med sig av vanliga fallgropar som satter kappar i hjulet for oss.

1. Odla sjalvkarlek

Bli din originell basta frande och fanga den karlek som redan finns runt dig. Gor dig av med den portal kritikern, som hela tiden hackar gallande dig.

2. Lev ej i karleksbrist

Kann att det du vill ha redan finns i ditt leva. Varenda tacksam och fyll dig med karleken du har bland vanner, arbetskamrater och barn.

Skapa karlek i stallet forut att vanta kungen den. Undvik den hysteriska hungern efter karlek, som ar snal. Da blir du som ett hungrigt ande som enbart vill ha. Det undermedvetna drar till sig det du tror kungen eller befattar dig med. Ha tilltro till att karleken kommer, du vet blott ej nar.

3. Skilj pa attraktion och relation

Tilldragning ar inte samma sak som relation. Mycket tror vi det. Nar vi blir attraherade fran en individ malar vi upp fantastiska egenskaper, som vi hoppas att personen har.

Vi ser inte den verkliga manniskan och nar relationen rasar kanske vi upptacker att det i sjalva verket var samma egenskaper som forra partnern hade. Inneha du inte jobbat med ditt portal fortsatter du att igen likadan monster i karleksrelationer.

4. Sanera i det forflutna

Hur sa inneha du for relationsmonster i det forflutna? Blir du standigt overgiven? Traffar du standigt personer som ej vill binda sig? Relationsmonster kommer mycket fran barndomen.

Inneha du med dig negativa trossatser fran uppvaxten? Forut att lite syn kungen en negativ trossats behover du enbart stalla dig fragan: va har jag forut negativa tankar runtom karlek? Tanker du ”det finns ingen karlek forut mig”? Justera trossats till ”jag ar presentator all karlek jag vill ha.”

5. Varje medveten ifall dina skydd

Hur forsvarar du singellivet? Ett forsvar ar till exempel att leta oratt hos potentiella partners. Ifall nagon utfor ett felaktigt kan du ej forlata och ge personen en andra chans.

Andra gard ar att dra till sig partners som inte ar seriosa eller ha relationer med gifta och sambor. Ett annat ar att vara inaktiv och antar att karleken amna komma fran sig sjalv.

6. Ha ej ett fardigt scenario i huvudet

Ha en fri forvantan. Undvik att ha en bild i huvudet fran hur det ska ga till och med vem.

Vi bestammer oss for hur karleken amna aga rum och malar upp en romantisk bild fran en morkharig gumma eller lang man.

Sa gar det inte till. Det viktiga ar hur du vill att den arme personen ska ringa dig att uppleva.

7. Skapa visionen av en karleksrelation

Hur amna det kannas nar du traffar den justera? Bra riktlinjer ar att det amna kannas som en sjalsfrande, som du ar dig personligen med. Ni inneha partycke, det ar forsiktig och naturligt att besta sammanlagt.

Det flodar, ni inneha liknande varderingar och vill synonym grejer i livet. Du kanner dig fysiskt och kanslomassigt trygg. Du kan lita gallande din partner. Det finns en kemi mellan er. Du far support nar du ar ledsen eller sarad. Partnern vill tillbringa epok med dig och framtiden med dig. Din valgang ar viktig forut din partner. Nar du delar med dig tankar, kanslor och farhaga, sa lyssnar och svarar din partner med forstaelse och intresse och ar hagad fran ditt inre. Din partner ar ekonomiskt ansvarsfull.

8. Valj inifran och ut

Strunta i den romantiska bilden av hur den arme personen ska vara. Hur sa behover jag? Vad gor mig euforisk kungen riktig? Det nog ej alls ar det du antaga.

9. Kann i hjartat att din partner ar pa gata

Kann att du fortjanar att fanga karlek. Du ar forvissad, du vet blott inte nar du traffar karlek pa allvar. Det kan ta tre manader eller tre ar. Ha en lugn visshet.

Under ett liv nog vi upplever tva eller tre karlekar. Den vi ar sallskap med motsvarar det utvecklingsstadium vi befinner oss i. Nar vi vaxer kanske vi vill ha storre karlek. Precis som nar vi tar oss an storre uppgifter pa jobbet.

10. Oka formagan till kanslomassig intimitet:

Hur visar du upp dig i stallet pro att visa dig? Hur kan du bli mer kanslomassigt intim med andra? Var arlig, oforfalskad och autentisk. Stryka duktighetsmasken tidigt i relationen.

Karleken ar svar, enar den plockar fram och kraver var sarbarhet. Paradoxen ar att vi vill allihopa ha karlek, men vi ar livradda for den sarbarhet och nakenhet som karleken kraver. Karleken ar som en laserstrale. Den tranger uppriktig igenom dina gard och plockar fram dina sar, dina radslor, din nesa. Allt det sarbara som du inte har gjort upp med fran barndomen. Vi valjer ju partners utifran vara foraldrars positiva och negativa sidor.

Vanliga fallgropar nar du soker efter karleken

Vagen kontra lyckan ar forstas kantad fran en hel segment fallgropar. Har ar tva vanliga misstag som som flertal hamnar i enligt relationsexperten Daniella Gordon.

Nar du inneha gjort allting portal kneg, tror du att du kommer att attrahera en partner per automatik. Du anstranger dig ej och gallande fester tar du inte tillfallet i handling och pratar med manniskor. Fel! Du tvingas ut och manifestera karleken. Sitt inte hemma och vanta. Plocka tillfallet i akt, men ha en lustfylld hallning. Enar kommer det naturligt.

Du jagar dejter, utan att foreta det portal arbetet. Det fungerar inte heller. Det ar kombinationen fran det portal arbetet och att du tar vara pa tillfallen som ger ett lyckat resultat.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *