Det foles muligvi sasom sommerfugle i maven, endskon forelskelse

Det foles muligvi sasom sommerfugle i maven, endskon forelskelse

kommer i virkeligheden fra hjernen. Vi dykker ned i, hvilken der sker i din hukommelse, hvis virk er elskovsvarm.

Det siges, at agape kommer v? hjertet. Men det er reel hjernen, sasom er ansvarsbevidst foran sommerfuglene i maven plu alle de andre folelser, man forbinder i kraft af amour. I dagens debatindl?g vil vi modtage et kig inden fo relationen bland amour plu h?tte. Vi historiefort?ller dig selv, hvorlede man bold reagere, nar man forelsker dig.

Det sker der i din den overste etage, nar som helst fungere er elskovssyg

Broderk?rlighed er en p?n fornemmelse. Det kan foles da gid, man er sidder inden fo fuldkommen “lyserod sky”. Du indersiden af hovedet altid i lobet af personen, plu na du kan modes inklusive ham n?ste Eastern Honeys-kreditter situation. Det kan foles meget kropsligt. Dit hjerte banker, din h?ngevom kilder og man sensor fuldkommen fort?tte lykkefolelse. Derfor ma folelser, du muligvi forbinder med egenk?rlighed, kommer absolut ikke siden hjertet. Faktisk stammer mange af sted dem til side hjernen.

Hjernen producerer fuld antal kemiske substanser siden neurotransmittere plu hormoner. Det er dem, der er ansvarlige fortil den charmant engagement af at v?re elskovsfuld.

Det er indlysende meget mere lyrisk at tiltale bare hjerter og sommerfugle. Imidlertid er forskningen nu om stunder miljoansvarli hvilken at pars egenk?rlighed – alt forretning, og ogsa for var overladt i tilgif poeter, musikere og forfattere.

  • Forandringerne sker i nervesystemet. Det er ikke ogs magisk – det er biologisk.
  • Alt dette skyldes kemiske forandringer indenfor i dig.
  • De styrker folelsen bor tiltr?kkelse plu ovis dig oven i kobet at afsky dig fuldkommen kende vanvittig.
  • Det tidligste epo oger blodtrykket og s?tter pulsen opad.
  • Det andet er miljoansvarli sikken seksuel tiltr?kning og folelser bor velbehag, sa snart man er t?tbygget inden fo den, virk elsker.

I lobet bor dette fase gor et andet epo sig godt nok retsgyldig Testosteron. Det forbindes oftest med m?nd, endskon kvinder har det ogsa endskont i forholdsvis lill bristepunkt.

Gifte sig med broderk?rlighed eller forelskelse?

Forelskelse kan foles som elskov indtil at ga ‘ind inklusive. Dog det er i spidse i henhold til den forste tids lykkerus plu bes?ttels, at den ?rke- elskov kommer. Sammen inklusive den produceres der flere hormoner i hjernen.

Dette naturlige fattigmandskokai er stimulerende. Det ovis dig i tilgif at m?rke dig entusiastisk, derefter man ikke ogs har lyst indtil at ga svanger med andet, end den m/k’er, virk elsker. Det eneste, man vil, er at forsvare ham, pusle om ham og g?lde sammen ved hj?lp af ham – eller hende – alle dage.

Det er ogsa ansvarligt fortil at aktivere andre neurotransmittere i hjernen. Og grunden el. forklaringen er at . eksempel dopamin, hvordan er ansvarlig hvilken masochisme og forst?rkning.

Der er saledes, det ofte siges, at egenk?rlighed er sasom et cannabis, og at vi er afh?ngige af at findes forelskede.

Dersom, af sted den alene aller anden grundstykke, forholdet ender under dette fase, vil fungere ga igenne symptomer inden fo abstinenser, sammenlignelige tillig den sort aldeles m/k’er, sasom tager et stof (cigaretter eller sprit) gar ved hj?lp a.

Noget andet ses godt nok pa scenen oxytocin. Dette gor dig mere k?rlig og velvilli indtil at udtrykke dine folelser via judas kys og association. Det er inklusive god arsag, at det bliver kaldt “k?rlighedshormonet”, plu det er relateret oven i kobet replik, fodsel og amning.

Det udskilles i hypothalamus og opbevares i hypofysen (hvordan udskiller det, sa ofte som det er nodvendigt). Sa ofte som det fungerer og ogsa neurotransmitter, stimulerer og oger det seksuelle magtsyg.

Det selvudlose tilfredshe i hjernen og fungerer hvordan “pr?mie”. Det gor, at fungere ser din elskede, da v?rende l?nger tiltr?kkend.

Forelsker hjernen sig foran evigt?

Selvom vi alene har afskrevet fatal af ma l?nger romantiske koncepter, bliver vi nodt indtil at skrivebordsskuffe fa af poeterne ud elskov varer ikke evigt. Uheldigvis kan hjernen ikke ogs skille ud “k?rlighedshormoner” hele tiden. Reel ville du ikke ogs kunne fasthold oven i kobet det! Den kemiske kropssignal, hvordan forbindes tillig forelskelse, kan vare ud oven i kobet fem barne ar i et omst?ndighed.

Bagefter den udvikling v?nner kroppen og hjernen sig indtil “stoffet”. Sadan har det ikke stadigv? den pag?ldende indvirkning sasom over (idet en ser fast modtage typer l?gevidenskab).

Igennem arerne har man l?rt din partner lindre at identificer og har trukket pag?ldend neda siden piedestalen. Sa gennemgar fungere forskellige positive og negative stadier.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *