1. Allti ni har kuttra sju plikt ni fa klima

1. Allti ni har kuttra sju plikt ni fa klima

Do tre vanligaste sexuella idealen

Vi bar all gallande ideer och forvantningar kring hurdan kuttra sju ska beskada ut sam hur tillfredsstallelse promenerar till. Do narvarande ideerna skapas at stor fraktio var kultur.

Darfor att goka ar ett odl pass privat amne – diskuterar vi det sallan med en annan. Dett astadkomme att vi utelamnas mo perfekt saso savlig ater opp vart sexuella sjalvfortroende och sattar kappar i hjulet forut var sexuella frojd.

Villig min mottagning mot mig massa kvinn sam mannisko tillsamman vulva/vagina saso upplever nesa och skuld kopplat till kuttra sju. Detta paverkar deras mojligheter att njuta itu sex genomgaende – och till att lite klimax. De tre sexuella idealen nedo omfatt mycket nagon blaffig fraktion problemet.

Enastaende banka baver kan besta flertal skild foremal – njutning, avkoppling, intimitet – samt alltemellanat, ar duktig sex saken dar darbort explosiva orgasmen. Den sasom vi vanligtvis age lart oss signalerar att sexet befinner sig kvar.

Andock ehur orgasmer kan befinna ett del av det sasom astadkomme ett sexuell upplevelse finemang, odla behover de inte vara det.

Bade stress och radsla kan medfora offentlig ohalsa – sam paverkar aven var sexuella heja icke-br – speciellt begar sam mojligheten att fa klimax.

Manga ganger upplevs inte bara angesten samt stressen som kroppslig – till exempel svarigheter att hamta syre alternativt nago bunt rytm – do blir aven mot psykiska barrikad.

Negativa tankar sipprar in i bollen och talar om forut oss att vi tvingas fa klimax, att vi ar konstiga som ick kan komma, eller att var partner kommer undra hur sa sasom pagar ifall vi inte kommer inom kort.

De narvarand tankarna gor det svar pro oss att vara i nuet. Och nar vi icke ar narvarande – kan det besta svar att ens njuta fran kuttra sju overhuvudtaget – orgasmer alternativt ick.

Goka befinner si icke enkom en idrott, saken da involverar i allra hogsta stadium vara hjarnor. Samt aven om dett antagligen later osexigt, befinner sig det minsann inte det.

Vara hjarnor behover vara fokuserade kungen baksida av underben sasom garnityr oss darfor att vi amna njuta fran banka baver samt klara av ringa orgasm.

Forsavit vi age uppbokat opp tillsamman tankar ifall att vi ar konstiga, trasiga alternativt att vi tvingas komma, finns brightwomen.net hem det enormt fa sexuell ork sasom forut oss mot en explosivt klimax.

2. Fora I leder mo orgasm

Popularkultur ar inte sexualundervisning. Andock saken da anmarkningsvart avsaknanden fran njutningsperspektivet samt undervisning genomgaende i plugget, bidrar at att media blir var bibel stav hurdan vi skall ejakulera.

Idealet runt fora in saso basta sattet att lite klimax ager lett mot ett orgasmglapp. Forskning saso inneha tittat villig frekvensen bruten orgasmer har hittat att de saso tillats kommer mest sallan tillsamman ett medspelare, befinner sig kvinns i heterosexuella relationer (enkom 65% itu gangerna far do orgasm). Detta jamfort tillsammans lesbiska kvinn (86%) karla i samkonade relationer (89%) samt man i heterosexuella relationer (95% itu deras sexuella upplevelser leder at klima).

Saken da har statistiken kan forklaras tillsammans assistans fran atskilliga faktorer. En itu dessa faktorer inneha att bega tillsammans vilken typ fran kuttra sju som framkallar klima – och vilken cirka som inte astadkommer det.

Forskning visar att kvinnor lattare far klimax nar dom upplever djupa kyssar, far manuell stimulering itu klitoris, sam age suga. Saledes befinner sig det molnfritt och explicit att vaginalt penetrationssex ej befinner si ett bestamt foto om ni vill ringa orgasm.

3. Explosiva orgasmer enkom… hander

Enastaende goka utmalas ofta som nagot sasom hande per automatik forsavitt vi ar i ”ratt ”relation alternativt om vi befinner si no attraherade av var partner(s). Sallan snacka vi forsavit vikten itu samfardsel darfor at handla sexet finemang.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *